Szelektíven is szépen: a hulladékgyűjtés öröme

Nem ülhetünk egész nap a lakásban, csábítóan hívogat a ragyogó napfény, menjünk hát ki a szabadba, a városon kívülre, egy jó sétára! Nem lehet, mert szemetes a környék? Naponta vagyunk tanúi az illegális hulladék lerakóhelyek szaporodásának. Hogy a jövőben ezt a temérdek mennyiséget kezelni tudjuk, már ma tenni kell érte. A hulladék lerakása nem tünteti el a szemetet, ezért el kell indulni a szelektív hulladékgyűjtés rögös útján. Ki kell válogatni az újra hasznosíthatót, mert csak így tudunk a gyerekeink számára szebb és tisztább környezetet örökül hagyni.
Sokat cikkeznek a zero waste, magyar nevén a hulladékmentes városokról. Ez a jövő víziója, amin még dolgozni kell, de addig is megtanulhatunk együtt élni azokkal a termékekkel, amiket az életünk fenntartásához felhasználtunk, szemetet vagy hulladékot alkottunk belőle, majd meg akarunk válni tőle.
De hogyan?
Okosan. Vezessük be a mindennapokba a hulladék gazdálkodást. Célzottan szerezzünk be szelektív hulladékgyűjtő tárolókat. Igen, egyszerre többet. A szelektálásba bevonhatjuk a családtagokat is, nem árt idejekorán felvenni a jó szokásokat, környezettudatosnak lenni pedig kimondottan jó.
Mit is jelent a szelektív hulladék gyűjtése egy lakásban?
Gondoljuk át, hogy a napi életvitelünk során miből keletkeztetünk hulladékot, mit ítélünk eldobásra valónak? A reggeli kávé mellett kiolvasott újságot? A szórólapokat, borítékokat, irka-firka rajzos papírokat, pizzás dobozt, sütis tálcát. És lám, már meg is van az első csoportunk, amely számára választhatunk a lakás berendezéséhez illő, rozsdamentes acélból készült, letisztult formavilágú szelektív hulladékgyűjtőt. Ha van kamránk, lépcső alatti tároló helységünk, szépen sorba rendezhetjük a tároló edényeket. Ha lakberendezési tárgyként nézünk rá, megtalálhatjuk a helyét a folyosón, vagy a konyha sarkában is.
Mindenki szeret rövidebb–hosszabb pillanatokat eltölteni a fürdőszobában, illegni–billegni a tükör előtt, sminkelni, fésülködni, kencéket feltenni, vagy csak egyszerűen a kiszabadult hajfürtöt megigazítani. A vizes helységben eltöltött idő alatt másfajta hulladékot gyűjthetünk egy újabb, immár kisebb méretű hulladékgyűjtőbe. Vattapamacsokat, kifogyott kozmetikai szerek burkolatát, samponos dobozokat, elszakadt hajgumikat, parfümös üvegeket, pumpás dezodorokat, és sorolhatnánk tovább. A fürdőszobaszekrény minden smink kellékünket el tudja nyelni, így néha nem árt ellenőrzést tartani és kidobni az eltörtet, elkopottat, kicsorbultat, fogatlant, életlent. Az említett hulladékokat válogassuk szét és csoportosítsuk, már várják őket a többiek a szelektív hulladékgyűjtőben.
Ha a befőttesüvegeket nem akarjuk gyűjteni a spejz polcon, jöhet az üvegtároló. A zsugorfólia, és a PET palack a műanyagos gyűjtőben landolhat a tálcákkal együtt. A rongyokat szintén külön gyűjthetjük. Ha sok a páratlan zokni és senki sem akar keresgélni, ágy alá mászni, vitatkozni, jöhetnek a ruhás szelektív hulladékgyűjtőbe. Amennyiben nem a menzán étkezik a család, hanem szeretünk jókat főzni sok nyers vagy párolt zöldséggel, bizony termelődni fog tetemes mennyiségű biológiailag lebomló hulladék is. Érdemes egy közepes méretű tárolót venni neki, az aprócska fürdőszobai típus nem gazdaságos, mert itt gyakran kellene üríteni. Ne aggódjunk, a rozsdamentes acél hulladékgyűjtőt könnyen tisztán tarthatjuk, elmosható, nem rozsdásodik, tető is kapható hozzá és olyan változat is készül, ahol a peremet színes csíkkal díszítik, megkönnyítve ezáltal a pontos edény megtalálását. Így nem landol majd a zokni a PET palackok edényében.
A fémek gyűjtéséről még nem esett szó, pedig akinek van otthon házi kedvence, tegyük fel, egy macska, vagy egy tündéri kutyus, tudja, micsoda irdatlan mennyiségű konzervkaját képesek felfalni. Már pedig ha szelektív, akkor válogatás! Mehet a konzervdoboz a saját külön edényébe.